Hulladékgazdálkodásról Online
Tájékoztató a hulladékgazdálkodási mintaprojekt elképzeléseiről és eredményeiről
A mintaprojekt legfontosabb célkitűzése megteremteni egy olyan web-alapú platformot, amellyel a Miskolci Egyetem, ill. a Műszaki Földtudományi Kar hulladékgazdálkodásban meglévő és folytonosan fejlődő tudásbázisa folyamatosan és hatékonyan hasznosul. A megcélzott csoportok az egyetemi, szakmérnöki, stb. hallgatóság, a szakmai és tudományos közösség, az ipari vállalatok és a szakembereik.
A projekt két meghatározó részvevője a ME MFK Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézet és a Környezetgazdálkodási Intézet. A két intézet oktatói és kutató a projekt keretében vállalták, hogy az általuk felhalmozott szakmai ismeretanyagot a projektben szabályozott csatornákon hozzáférhetővé teszik a hulladékgazdálkodással foglalkozó szakmai közvélemény számára.
A tudástranszferbe bevont kutatási, szakértői, műszaki fejlesztési területek (=tudásbázis)közül hangsúlyos szerepet kapnak az intelligens hulladékáram-szabályozása, elsősorban a háztartási és háztartási hulladékhoz hasonló ipari, valamint építési hulladékok terén; a maradék-hulladékok veszélyességének csökkentése és hasznosítása.
A projekt legfontosabb tevékenységei
a) Digitális szakértői adatbázis felépítése: Az intézményben oktató, kutató kollégák összegyűjtik a rendelkezésre álló tananyagokat, szakcikkeket, szabványokat, segédleteket és egységes digitális formában összeállítva, harmonizálva, digitális állományokba rendezik.
b) HULLADEK ONLINE.HUszakmai e-folyóirat beindítása
Bár magyar nyelven is léteznek hulladékgazdálkodással foglalkozó folyóiratok, a szakma joggal tart igényt egy olyan folyóiratra, amely dinamikusan és szakmai-tudományos szempontból igényesen reagál az újonnan felmerülő szakmai kérdésekre és kihívásokra, amelyből a szakmai közvélemény piacképes technológiákat és a legújabb fejlesztéseket is értékeléssel ismerheti meg. Az új e-folyóirat elsősorban magyar nyelven jelenik meg, a hazai szakmai közvélemény elérését célozza meg, de helyet ad rangos idegen nyelvű publikációknak is, ilyen módon a hazai szakemberek mellett külső szerzők is bekapcsolódnak a digitális tartalom alakításába.
c) Kliens-szerver alapú programok fejlesztése
Az intézet kutatói a jövő évre ígérik a web-alapú alkalmazások fejlesztését, amellyel hulladékáramok optimalizálását és válogató művek méretezését oldhatják meg a távoli felhasználók. A projekt keretében egy korlátozott hozzáférésű változat lesz elérhető.
e) Digitális tananyagfejlesztés
Részben a fentebb ismertetett digitális tartalomra építve, részben újabb ismeretek beillesztésével új tanagyagok kidolgozását vállalta a projekt. A Hulladékgazdálkodáscímű tananyag több célt szolgál majd:
- szakmai szakkönyvként szolgál gyakorló szakembereknek,
- mérnök-továbbképzések tananyagaként használható,
- A nappali tagozatos képzésben is felhasználható.
f) Internetes platform kialakítása
Valamennyi, a fentiek alapján összeállított és fejlesztett digitális tartalom a projekt portálján keresztül lesz elérhető a hulladekonline.hu címen. Mivel az anyag nem csak egy célcsoportnak kerül kialakításra, annak tartalmát több csatornán, eltérő tartalommal, más-más hozzáférési feltételekkel és hozzáférési szintekkel tesszük elérhetővé.
g) Levelezőlista
Az internetes rendszer fontos eleme a levelezőlista. A spontán szerveződő, de moderált levelezőlista a projekt eredményességének egyik közvetlen indikátora lesz. Amennyiben a célközönségek igényeit kielégíti a honlap tartalma és a közlés csatornái, úgy a honlap felhasználói és szerkesztői között kialakulhat egy szakmai konzultáció, aminek a konzorcium értelemszerűen kész teret adni.
A digitális ismeretanyag és a portál koncepcióját mutatjuk be az alábbi ábrán.
Ha ellátogat a projekt honlapjára hasznos szakmai információkkal gazdagodhat és tanúja lehet a portál dinamikus fejlődősének. Észrevételeit és véleményét szívesen fogadjuk a hulladekonline.hu lapon keresztül.